Tajomstvo závoja: História a význam pre ženy po celom svete

Či si už na nejakej svadbe bola alebo nie, závoj isto nie je neznámy pojem, že? 🙂 Tento doplnok sa teší veľkej obľube už po stáročia. Ale odkiaľ prišla táto tradícia? Poďme sa na to spoločne pozrieť …

Závoj pre nevestu je súčasťou svadobnej výbavy a symbolizuje jej čistotu a nevinnosť, ako aj jej pripravenosť na manželstvo. História závoja pre nevestu siaha až do starovekého Ríma, keď zahaľovali nevesty od hlavy po päty do závoja, aby ju skryli pred „duchmi, ktorí by jej mohli chcieť prekaziť šťastie“.

Závoj sa nosil aj na znamenie toho, že nevesta je ochotná sa vzdať svojho slobodného života a stať sa manželkou.

V kresťanskej tradícii sa závoj pre nevestu nosí počas svadobného obradu a symbolizuje jej oddanosť a pokoru voči Bohu a jej manželovi. Závoj pre nevestu tiež slúži ako symbol jej čistoty a nevinnosti.

Podľa rôznych vierovyznaní má závoj rôzny význam. Závoje tiež už nejaký čas vyšli z módy, no stali sa populárnymi po svadbe anglickej kráľovnej Viktórie. Kráľovná Viktória bola prvou modernou panovníčkou, ktorá sa vydala. Bola oblečená v bielych šatách a závoji. Definovala „klasický“ obraz nevesty na ďalšie storočia.

V súčasnej dobe sa závoj pre nevestu nosí v rôznych dĺžkach a štýloch a môže byť zdobený čipkou, perličkami alebo inými ozdobami. Vo viacerých kultúrach sa závoj pre nevestu zdobí rôznymi symbolmi, ako napríklad v hinduistickej kultúre, kde sa zdobí maľbami na znamenie požehnania a šťastia.

Závoj pre nevestu je teda významným symbolom v mnohých kultúrach a tradíciách a je jedným z najdôležitejších prvokov svadobnej výbavy.

Nezabudni, že v našom svadobnom ateliéri Wedding Couture ti okrem svadobných šiat vykúzlime aj prekrásny závoj (alebo iba ten, len tak, bez šiat :). Ozvi sa nám v správe.

Foto: Pavol Delej